«Էրդողանի եւ Ալիեւի պանթուրքիստական հայտարարություններն անթույլատրելի են». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Հունաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-հունական բարեկամական հարաբերությունները եւ փաստել, որ դրանք օրեցօր զարգանում ու սերտանում են:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նախորդ տարի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նշելով, որ Հայաստանն ակնկալում է դրա հնարավորինս արագ վավերացումը հունական խորհրդարանի կողմից:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ցեղասպանությունների դատապարտմանն ու ժխտողականության մերժմանը վերաբերող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման» կոնվենցիայի 70-րդ հոբելյանական տարվա կապակցությամբ Հայաստանի խորհրդարանը ցուցադրություններ է նախատեսում կազմակերպել եվրոպական մի շարք երկրներում՝ «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով: Զրուցակիցները քննարկել են Հունաստանի Հանրապետությունում նման ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությունը, որը կնվիրվի 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության զոհ դարձած հայ եւ հույն ժողովուրդներին: Խորհրդարանի փոխխոսնակը տեղեկացրել է, որ առաջիկա ապրիլի 30-ին նման ցուցադրություն ընդդեմ թուրքական ժխտողականության նախատեսված է իրականացնել Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Թուրքիայի կողմից վարվող քաղաքականության արդյունքում ակնհայտ է դառնում, որ նա գրեթե չունի հարեւան, որի հետ չունի խնդիրներ: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հայտարարությանը՝ կապված ԵՄ անդամ երկրներ Հունաստանի եւ Կիպրոսի հետ: Այն, մասնավորապես, առնչվում է Կիպրոս կղզում հունական կողմի նավթի եւ գազի հորատման ու արտահանման հետ: Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ սա Թուրքիայի կողմից իրականացվող բացահայտ օկուպացիա է, եւ նույն քաղաքականությունն այս տարածաշրջանում իրականացնում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ հայ-հունական փոխայցերի ակտիվացմանը, միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Э.Шармазанов – послу Греции: “Пантюркистские заявления Эрдогана и Алиева недопустимы”
14 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики в РА Нафсику Ненси Эву Врайла.
Э.Шармазанов высоко оценил армяно-греческие дружественные отношения и констатировал, что они все более развиваются и укрепляются.
Вице-спикер НС обратился к подписанному 24 ноября прошлого года Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, подчеркнув, что Армения надеется на его скорейшую ратификацию греческим парламентом.
На встрече обсуждены также вопросы, касающиеся осуждения и криминализации отрицания геноцидов.   Э.Шармазанов отметил, что в связи с 70-летием конвенции   ООН от 9 декабря 1948 г. “О предупреждении и наказании преступления геноцида” парламент Армении намерен организовать экспозиции под девизом “Парламентарии против геноцидов” в ряде европейских стран. Собеседники обсудили возможность организации выставки в Греции, посвященной ставшими жертвами геноцида в Османской империи в начале ХХ в. армянскому и греческому народам. Вице-спикер НС сообщил, что 30 апреля текущего года подобную выставку против турецкой политики отрицания предусматривается открыть в столице Словакии Братиславе.
Коснувшись региональных проблем, Э.Шармазанов подчеркнул, что в итоге проводимой Турцией политики становится очевидно, что у нее почти нет соседей, с которыми нет проблем. В этом контексте вице-спикер НС, в частности, обратился к последнему заявлению президента Турции Реджепа Таипа Эрдогана, связанному со странами-членами ЕС Грецией и Кипром. Оно касается бурения и экспорта греческой стороной нефти и газа на Кипре. В оценке Шармазанова, это осуществляемая Турцией   явная оккупация, и такую же политику   в регионе проводит президент Азербайджана Ильхам Алиев.
В ходе встречи обсуждены также вопросы активизации армяно-греческих взаимных визитов, развития межпарламентских связей.